Event Registration
Sign up
GDL sticker
Register for GDL Live 5.0 in Southampton

The Target Darts GDL League Hub: Divisions 21-26

Season dates
Season dates
Phase 1

BEST OF 10

Week 1 – 18th – 24th September

Week 2 – 25th September – 1st October

Week 3 – 2nd – 8th October

Week 4 – 9th – 15th October*

*beyond this date, extensions will not be granted.

(Weeks run from Monday to Sunday)

Phase 2 – The Equaliser (more info)

BEST OF 10

Week 1 – 23rd – 29th October

Week 2 – 30th October – 5th November

Week 3 – 6th – 12th November

Week 4 – 13th – 19th November*

*beyond this date, extensions will not be granted.

(Weeks run from Monday to Sunday) 

Playoffs

BEST OF 11

Semi-Final Deadline: 27th November

Final Deadline: 3rd December*

League Cup

BEST OF 11

Last 32 (if needed) – 16th – 22nd October

Last 16 – 23rd – 29th October

Quarter Finals – 30th October – 5th November

Semi-Finals – 6th – 12th November

Final – 13th – 19th November*

*beyond this date, extensions will not be granted.

Please try to stick to the dates shown. Play your games in the correct gameweek as much as possible. 

We understand life gets in the way but we do need to keep things ticking along smoothly. Any issues? Please raise a support ticket.

Target logo

Phase 1 Tables

Division 21

Pool A

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Mathew CollinsMathew Collins 4 2 1 1 19 16 3 7
2 Scott CameronScott Cameron 4 2 0 2 18 18 0 6
3 Reece BatesReece Bates 4 0 3 1 18 21 -3 3
4 Edward McMillanEdward McMillan 4 0 2 2 16 22 -6 2

Pool B

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Alex KempsterAlex Kempster 5 3 0 2 24 18 6 9
2 James CrewsJames Crews 5 3 0 2 23 23 0 9
3 Darren IsonDarren Ison 5 2 0 3 19 19 0 6
4 Eric PatrickEric Patrick 5 1 0 4 16 26 -10 3
5 Siôn JenkinsSiôn Jenkins 5 1 0 4 10 26 -16 3

Pool C

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Wade MyersWade Myers 3 3 0 0 18 5 13 9
2 Bradley WarrenBradley Warren 3 1 1 1 13 13 0 4
3 Craig SlaterCraig Slater 3 1 0 2 10 12 -2 3
Division 22

Pool A

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Nathan BrightNathan Bright 5 3 0 2 26 20 6 9
2 5 2 2 1 25 22 3 8
3 Sam EdlinSam Edlin 5 2 1 2 24 23 1 7
4 Andy HollowayAndy Holloway 5 2 0 3 22 22 0 6

Pool B

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Jack DalbyJack Dalby 4 4 0 0 24 6 18 12
2 Richard PainRichard Pain 4 2 0 2 15 15 0 6
3 Daniel Jones (Wales)Daniel Jones (Wales) 4 1 1 2 16 19 -3 4
4 Shane CraddockShane Craddock 4 1 1 2 13 19 -6 4
5 Josh GivelinJosh Givelin 4 1 0 3 13 22 -9 3

Pool C

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Dylan van SchijndelDylan van Schijndel 5 4 0 1 25 16 9 12
2 Daniel ForrestDaniel Forrest 5 3 1 1 27 19 8 10
3 Michael KimberMichael Kimber 5 2 0 3 20 22 -2 6
4 Joe FeeleyJoe Feeley 5 0 2 3 17 28 -11 2
5 Steven BromageSteven Bromage 5 0 1 4 13 29 -16 1
Division 23

Pool A

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Alex HicktonAlex Hickton 5 3 2 0 28 20 8 11
2 Kevin AsselmanKevin Asselman 5 2 2 1 26 23 3 8
3 Craig MillerCraig Miller 5 2 1 2 24 22 2 7
4 Lewis MainLewis Main 5 2 0 3 20 26 -6 6
5 Michael FarragherMichael Farragher 4 1 1 2 19 21 -2 4
6 Jenna KelmanJenna Kelman 4 0 2 2 17 22 -5 2

Pool B

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Darren ReedDarren Reed 5 4 0 1 28 10 18 12
2 Simon KnowlesSimon Knowles 5 3 1 1 24 17 7 10
3 Max DziadulMax Dziadul 5 2 2 1 23 20 3 8
4 Jamie BuckleyJamie Buckley 5 2 1 2 22 24 -2 7
5 David CumminsDavid Cummins 5 1 0 4 15 27 -12 3

Pool C

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Bryan GilmourBryan Gilmour 5 4 0 1 27 18 9 12
2 Alex TearleAlex Tearle 4 3 0 1 22 12 10 9
3 Steven NeilSteven Neil 5 2 1 2 23 25 -2 7
4 Noel McVeighNoel McVeigh 5 2 0 3 21 20 1 6
5 Matthew HousleyMatthew Housley 4 1 1 2 16 21 -5 4
Division 24

Pool A

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Jacob SooJacob Soo 5 2 2 1 25 22 3 8
2 Alex SchalowAlex Schalow 5 2 2 1 22 22 0 8
3 Wayne GordonWayne Gordon 5 2 1 2 23 22 1 7
4 Graeme CromwellGraeme Cromwell 5 1 2 2 21 25 -4 5
5 Cameron HaggoCameron Haggo 4 1 1 2 18 19 -1 4

Pool B

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Robert BeattyRobert Beatty 3 2 0 1 15 9 6 6
2 Ethan PackardEthan Packard 2 1 1 0 11 8 3 4
3 Buster DaviesBuster Davies 3 1 1 1 13 13 0 4
4 Liam SmithLiam Smith 2 0 0 2 3 12 -9 0

Pool C

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Keith YoungKeith Young 5 4 1 0 29 7 22 13
2 Ben DorkinsBen Dorkins 5 3 1 1 25 18 7 10
3 Dazz HumphreysDazz Humphreys 5 3 0 2 21 19 2 9
4 James BaileyJames Bailey 5 3 0 2 21 19 2 9
5 Stephen HewittStephen Hewitt 5 1 0 4 12 26 -14 3
6 James ClarkeJames Clarke 5 0 0 5 11 30 -19 0
Division 25

Pool A

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Nick HogarthNick Hogarth 5 3 1 1 27 18 9 10
2 Andy OdellAndy Odell 5 3 0 2 25 22 3 9
3 Sue NealonSue Nealon 5 3 0 2 24 22 2 9
4 Stuart McGillStuart McGill 5 1 2 2 21 25 -4 5
5 Fiachra FurlongFiachra Furlong 5 0 2 3 18 28 -10 2

Pool B

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Tony StandingTony Standing 5 4 0 1 26 18 8 12
2 Shaun BabbageShaun Babbage 5 2 2 1 25 24 1 8
3 Steven MaddockSteven Maddock 5 2 1 2 23 24 -1 7
4 Bence BányaiBence Bányai 5 2 0 3 23 20 3 6
5 Liz FenwickLiz Fenwick 5 1 2 2 20 26 -6 5
6 5 1 1 3 22 27 -5 4

Pool C

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 John PeacockJohn Peacock 5 3 2 0 28 20 8 11
2 Jason TaveirneJason Taveirne 5 3 1 1 24 18 6 10
3 Mark SteinbergMark Steinberg 5 2 2 1 26 21 5 8
4 Gavin BartleyGavin Bartley 5 2 1 2 21 24 -3 7
5 John DempseyJohn Dempsey 5 1 1 3 22 25 -3 4
6 Paul LeesPaul Lees 5 0 1 4 16 29 -13 1
Division 26

Pool A

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Paul Ross-RuffyPaul Ross-Ruffy 5 4 1 0 29 16 13 13
2 Tom DaviesTom Davies 5 3 1 1 26 18 8 10
3 Chris BurkeChris Burke 5 2 3 0 27 20 7 9
4 5 1 1 3 15 26 -11 4
5 Craig CookCraig Cook 5 1 0 4 20 27 -7 3
6 Louise CameronLouise Cameron 5 0 2 3 18 28 -10 2

Pool B

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 Adam RobsonAdam Robson 5 5 0 0 30 12 18 15
2 Elliot FieldElliot Field 5 3 1 1 26 18 8 10
3 Alan CahillAlan Cahill 5 3 0 2 22 17 5 9
4 Glenn JonesGlenn Jones 5 1 1 3 23 25 -2 4
5 Nigel GeneynNigel Geneyn 5 1 0 4 16 28 -12 3
6 Callum BrownCallum Brown 5 1 0 4 9 26 -17 3

Pool C

Rank Players Played Won Drawn Lost For Against Leg difference Points
1 5 4 1 0 29 14 15 13
2 Lee HandLee Hand 5 3 0 2 23 19 4 9
3 James GrahamJames Graham 5 2 2 1 25 18 7 8
4 Mark NightingaleMark Nightingale 5 2 1 2 21 22 -1 7
5 5 0 0 5 8 30 -22 0

Equaliser Tables
Will be Shown Here After 23rd October

Division 24
Division 25
Division 26
Division 27
Division 28
Division 29
Division 30

League Cup
Will be Shown Here After 16th October

Division 24
Division 25
Division 26
Division 27
Division 28
Division 29
Division 30

Playoffs
Will be Shown Here After 25th November

Division 24
Division 25
Division 26
Division 27
Division 28
Division 29
Division 30

Do you have any questions left?

Scroll to Top